Budějovický kávový týden 2023

TOP akce - jedna z doporučovaných událostí v Českých Budějovicích

Termín konání

1. 10. 2023, 0900 — 8. 10. 2023, 2000

Místo konání

České Budějovice
Nám. Přemysla Otakara 1/1, České Budějovice, 37001

Na mezinárodní den kávy 1. 10. 2023 odstartujeme Budějovický kávový týden. Čeká vás tématický kávový program, ale také Budějovická kávová stezka, na které budete sbírat razítka z kaváren a na jejím konci vás čeká odměna v podobě balíčku výběrové kávy. Kávový týden probíhá 1. - 8. 10 2023 a jeho součástí je Budějckej Coffee fest. Připraveni? Tak vyrážíme!

 

Budějovická kávová stezka

V rámci kávového týdne chceme motivovat návštěvníky i obyvatele Českých Budějovic, aby objevovali kavárny ve městě. Připravili jsme pro vás hrací kartu a odměny! 

Vyzvedněte si hrací kartu v Turistickém informačním centru na radnici v Českých Budějovicích (Nám. Přemysla Otakara II. 1/1) a vydejte se do vybraných kavárenV každé navštívené kavárně z našeho seznamu získáte jedno razítko do hrací karty, pokud si dáte alespoň jeden kávový nápoj. Za 10 nasbíraných razítek získáte odměnu v podobě balíčku výběrové kávy. Odměnu si vyzvednete opět v Turistickém informačním centru na radnici v Českých Budějovicích.

Akce začíná 1. 10. 2023 a je omezena 100 kusy odměny.

1 kavárna + alespoň 1 káva = maximálně 1 razítko do hrací karty => 10 razítek = odměna.

Mapu zapojených kaváren naleznete ZDE! (postupně doplňujeme)

 

Akce Budějovického kávového týdne

neděle 1. 10. Diskuse o kávě / Budějckej podcast LIVE

15:00 Žižkárna

Panelová diskuse se zástupci budějovické kávové scény. Jakým vývojem kávové Budějce prošly, kam směřují, co je trendy a na co se máme připravit? To probereme s Kryštofem Bartoněm z pražírny Kmen, Zbyňkem Vojtěškem z QB box, Alenou Böhmovou z Café Datel a Lukášem Faberem aka Coffee Dealer ze stejnojmenné písecké kavárny.

Diskuse bude live streamována na sociální sítě a také pořízen záznam pro Budějckej podcast. V areálu budou od 9:00 probíhat Farmářské trhy v Žižkárně a bude otevřen bar, takže si můžete naplánovat hezkou neděli.

pondělí  2. 10. Příprava kávy AeroPress - workshop s Lukášem Faberem aka Coffee Dealer 

18:00 - 20:00 Cowo CB, Široká 19 - kapacita 10 osob - rezervace ZDE

Workshop zaměřený na přípravu filtrované kávy v ikonickém kávovaru AeroPress povede young gun kávové scény Lukáš Faber známý jako Coffee Dealer. 

Lukáš je finalistou Czech Aeropress Championship 2022, kde se umístil na 3. místě a také majitelem písecké kavárny Coffee Dealer, která se zaměřuje na filtrovanou kávu připravovanou ručně, takzvané hand brew coffee. Během workshopu vám ukáže jednotlivé kroky přípravy v AeroPressu, rozdíly oproti jiným metodám přípravy a také to, proč je tento kávovar tak oblíbený. Dozvíte se, jak s AeroPressem připravit kávu v polních podmínkách a jak jí zároveň "vystřelit do vesmíru"! Jako třešničku na dortu vám Lukáš svěří svůj oblíbený soutěžní recept, který ho dostal až do finále Aeropress Championship.

Pokud vás zajímá AeroPress, nenechte si ujít páteční promítání AeroPress Movie viz níže!

úterý 3. 10. Chutě a vůně kávy - workshop se Zbyňkem Vojtěškem

18:00 - 20:00 Žižkárna - kapacita 15 osob - rezervace ZDE

Senzorický workshop zaměřený na chutě a vůně kávy povede barista a majitel espresso baru QB box v Českých Budějovicích Zbyněk Vojtěšek. Zbyněk je zároveň účastníkem soutěže v degustaci kávy Cup Tasters 2023, kde se umístil na 4. místě.

Workshop bude mít 3 části 1. cupping - degustace kávy 2. triangulace - rozlišování stejných a odlišných káv metodou ochutnávky a vyřazení z trojice misek 3. koncentrace základní chutí - od každé základní chuti 4 různé koncentrace - seřazení vzorků od nejvyšší po nejnižší koncentraci. 

středa 4. 10. Příprava kávy filtr V60 - workshop s Honzou Ašenbrylem

17:00 Plachý Café, Plachého 59/4 - kapacita 10 osob - rezervace ZDE

Workshop zaměřený na přípravu filtrované kávy ve filtru Hario V60 povede barista a majitel espresso baru Plachý Café v Českých Budějovicích Honza Ašenbryl. 

Během workshopu vás Honza v jednotlivých krocích provede postupem přípravy kávy na oblíbeném dripperu V60 a vysvětlí vám, jak jednotlivé fáze ovlivní výsledný šálek kávy. Budete mít možnost nahlédnout pod pokličku legendárního budějovického espressobaru a odnést si část know-how.

čtvrtek 5. 10. Cupping v Kmen Coffee Roasters

17:15 kavárna Kmen, Lannova tř. 97/57 - kapacita 10 osob - rezervace ZDE

Cupping je ochutnávka kávy, při kterých se určují senzorické a kvalitativní vlastnosti kávových vzorků. Provádí se například na farmách při ohodnocení a nacenění kávy, ale také v pražírnách pro kontrolu kvality jednotlivých várek pražené kávy. Vyzkoušejte si tento postup a ochutnejte kávu z první českobudějovické pražírny výběrové kávy Kmen Coffee Roasters.

pátek 6. 10. Promítání AeroPress Movie

20:00 Kafé-bar U VÁS, 

Dokument o vzniku ikonického kávovaru AeroPress.

Zveme vás do Kafé-baru U VÁS na promítání dokumentu AeroPress Movie o vzniku manuálního kávovaru, který se stal fenoménem ve světě výběrové kávy a jeho tvůrci a vynálezci Alanu Adlerovi. Snímek z produkce českého týmu European Coffee Trip mapuje cestu AeroPressu z vynálezcovi dílny v Kalifornii až na stage soutěže AeroPress Championship po celém světe a odhaluje, proč jsou lidé tak fascinováni tímto zvláštním a přitom již ikonickým kávovarem. Dokument se promítal ve více než 30 zemích světa. aeropressmovie.com

Projekci uvede člen týmu European Coffee Trip a producent dokumentu Aleš Pospíšil.

sobota 7. 10. a neděle 8. 10. Budějckej Coffee fest

10:00 - 16:00 Riegrova 51

Druhý ročník Budějckého Coffee festu je partnerskou akcí, která navazuje na kávový týden a zároveň je jeho zlatým hřebem. Dvě cuppingové místnosti, brew bary, ale i workshopy na domácí přípravu kávy nebo přednášky o výběrové kávě. K druhému ročníku přidáváme nově i food festival, takže kromě kávy ochutnáte i gastronomické speciality.

  • 12 pražíren z Čech i ze sousedních států
  • 2 cuppingové místnosti
  • profesionální baristé se utkají v Latte Art Battle (v neděli si latté art sami budete moci vyzkoušet při workshopu)
  • zajímaví hosté, přednášky ze světa výběrové kávy, workshopy pro domácí přípravu kávy
Map to Nám. Přemysla Otakara 1/1, České Budějovice, 37001

Doporučte tuto akci přátelům

< Zpět na výpis