Vodárenská věž

Mánesova 41/6, České Budějovice, 37001
zobrazit na mapě

TOP - jedna z doporučovaných destinací v Českých Budějovicích

Vodárenská věž byla vystavěna v letech 1721 až 1724 a nachází se na pravém břehu Vltavy v bezprostřední blízkosti Litvínovického mostu. Původně zajišťovala přívod vody z řeky Vltavy do Samsonovy kašny, známé českobudějovické dominanty. Vodu odebírala z Vltavy až do počátku 20. století. Odebíraná voda se vytlačovala do měděné nádrže v nejvyšší části věže a odtud samotíží odtékala potrubím do města. Původně barokní věž byla v roce 1882 upravena a zvýšena na 44,3 metru. V této podobě stojí doteď. Zajímavostí je válcový vodojem osazený ve výšce 32 metrů.

V současné době je tato věž jednou z nejstarších v Jihočeském kraji. V posledních letech prošla citlivou rekonstrukcí interiéru a dnes nabízí komentované prohlídky, jejichž součástí jsou i dvě videoprojekce o historii vodárenství v Českých Budějovicích od založení města až po současnost. Za prohlídku stojí i areál pod Vodárenskou věží, kde je umístěna naučná stezka s tematikou vodárenství, fontána symbolizující koloběh vody v přírodě a hravá vodní fontána Čevava. S novou fasádou a opraveným hrázděním se vrátila v roce 2016 k původní barevnosti z konce 19. století a vítá návštěvníky nejen v celém areálu, ale také v interiéru při komentovaných prohlídkách, které si lze předem rezervovat i prostřednictvím vodarenskavezcb.cz.

Víte, že na Vodárenské věži si stále můžete zahrát šifrovací hru Kachna na prameni? Do hry se zdarma můžete registrovat ZDE. Jen upozorňujeme, že areál je třeba opustit nejpozději v 19.00.

Map to Mánesova 41/6, České Budějovice, 37001

Doporučte tuto aktivitu přátelům

< Zpět na výpis