Radnice České Budějovice

Náměstí Přemysla Otakara II. 1/1, České Budějovice, 37001
zobrazit na mapě

TOP - jedna z doporučovaných destinací v Českých Budějovicích

Majestátní budova českobudějovické radnice se nachází na náměstí Přemysla Otakara II. a je součástí městské památkové rezervace. Původně renesanční stavba byla vybudována v polovině 16. století. Nynější reprezentativní vzhled historické radnice je z barokních let 1727–30 od schwarzenberského stavitele Antonína E. Martinelliho.

Monumentální průčelí umocňují tři věže, z nichž prostřední nejvyšší je opatřena zvonkohrou z roku 1995. Chloubou radnice jsou čtyři alegorické sochy na radniční atice, jež představují měšťanské ctnosti Spravedlnost, Statečnost, Moudrost a Opatrnost. Jejich autorem je budějovický sochař J. Dietrich. Zajímavostí je železný pás, který je zasazen do nárožního pilíře radnice. Má délku jednoho vídeňského lokte (77 cm) a více než sto let sloužil na zdejších trzích jako míra při prodeji látek.

Na nádvoří lze obdivovat sochu významné osobnosti dějin města, politika Augusta Zátky. Radnice jistě stojí za prohlédnutí i zevnitř. Je ze například originál sochy Samsona z kašny na náměstí, originály soch ctností z radniční atiky, velký gobelín od malíře Cyrila Boudy. Z vyhlídkové terasy na střeše budovy je pěkný pohled na město. Nejhonosnější místností radnice je obřadní síň, jejíž klenutý strop zdobí freska z roku 1730, která znázorňuje Šalamounův soud.

Českobudějovická radnice je v současné době jedna z nejzajímavějších budov v Čechách. Nenechte si ujít možnost prohlédnout si ji s průvodcem a odnést si tak z návštěvy Českých Budějovic nevšední zážitek. 

Prohlídky radnice lze objednat Turistickém informačním centru.

Plné vstupné 80 Kč a snížené vstupné 40 Kč, děti do 6 let zdarma. Délka trvání je přibližně 50 minut. 

Map to Náměstí Přemysla Otakara II. 1/1, České Budějovice, 37001

Doporučte tuto aktivitu přátelům

< Zpět na výpis