České Budějovice před sto lety - proměny města ve fotografií

Termín konání

9. 11. 2018 — 17. 2. 2019

Místo konání

Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích
Dukelská 1, České Budějovice, 37001

Výstava k 100. výročí vyhlášení Československé republiky přibližuje tvář a proměnu města Českých Budějovic zaznamenanou slovem i obrazem. Jádro výstavy tvoří srovnávací fotografie Milana Bindera, zachycující vybraná českobudějovická zákoutí. Snímky jsou provázeny výběrem literatury vztahující se k dějinám města.

Milan Binder

Regionální fotograf, historik a vydavatel. Narodil se 7. 9. 1964 v Českých Budějovicích, kde žije dodnes. V posledních letech se začal kromě fotografování a architektury věnovat i ateliérové fotografii. Mezi nejčastější klienty patří těhotné ženy, děti a obecně rodiny s dětmi. Za posledních 11 vydal Milan Binder 17 regionálních knižních titulů. Z jeho bohaté produkce můžete znát kalendáře, novoročenky, pohlednice, ale třeba i zápalkové nálepky. Vše s budějovickou tématikou. Již 11 let pořizuje srovnávací fotografie, které mapují historii města. ​Na výstavě najdete vždy historický snímek z pohlednice cca 100 let staré a pod ním současnou fotografii pořízenou s co největší přesností ze stejného místa. Díky tomu můžete porovnávat, jak se město za 100 let proměnilo. Srovnávací fotografie můžete nalézt i ve stálé expozici Jihočeského muzea - Příběh města Českých Budějovic, kde běží smyčka na velkoplošné obrazovce.

Bádání o dějinách Českých Budějovic

Odborné publikace ve výstavě doplňují dobové kalendáře, adresáře, topografické příručky či denní tisk. Pozornost je věnována též písemnému zpracování místních pověstí. Slavnostní atmosféru první republiky pak připomínají fotografie z návštěvy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka v Českých Budějovicích. Informační panely ve výstavě odhalí bádání o dějinách města od nejstarších dob do konce 19. století, věnují se období 1. poloviny 20. století i moderní historiografii ve 2. polovině 20. století a počátku 21. století. Návštěvníci se dozví více informací např. o Národním památkovém ústavu, Státním okresním archivu České Budějovice, Jihočeské univerzitě a rovněž o Jihočeském muzeu.

Výstava je otevřena od 9. listopadu 2018 do 17. února 2019 (út - ne + svátky 9:00 - 17:30 hod.)

Map to Dukelská 1, České Budějovice, 37001

Doporučte tuto akci přátelům

< Zpět na výpis