Muzejní noc 2024

Termín konání

24. 5. 2024, 1700

Místo konání

Jihočeské muzeum
Dukelská 1, České Budějovice, 37001

Jihočeské muzeum Vás srdečně zve na další ročník Muzejní noci! Tradiční akce pro všechny věkové kategorie s bohatým doprovodným programem se koná v pátek 24. května od 17:00 do 22:00 hodin v hlavní budově Jihočeského muzea (Dukelská 1, České Budějovice). Vstup na akci je ZDARMA!

Letošní Muzejní noc se koná v rámci souboru akcí pořádaných u příležitosti 600. výročí úmrtí Jana Žižky z Trocnova. Na co se můžete těšit?

⚜ "Druhý" život Jana Žižky

Jaký byl vlastně Jan Žižka? Byl to neohrožený vojevůdce, bojující proti zkažené církvi, za česká národní práva? Byl to lapka, násilník a vrah? Chrabrý rytíř bránící slabé a chudé proti mocným a bohatým? Válečník nadaný nadpřirozenou mocí, kterou předal stromům, kamenům, předmětům, jichž se jen dotkl? Nic z toho dnes nemůžeme s jistotou ani potvrdit, ani vyvrátit. Jediné, co je jisté, je to, že Jan Žižka přetrval v našem povědomí po staletí. Jeho symboliku využívali i zneužívali mnozí a jeho obraz za tu dobu začal žít vlastním životem. A právě tento „druhý“ život přibližuje nová výstava.

⚜ Další výstavy a expozice

▪ Lví silou, vzletem sokolím (Sokol na jihu Čech v letech 1869 - 2024)
▪ Keltové na jihu Boiohaema
▪ Stálá přírodovědná, archeologická a národopisná expozice (ocenění Muzejní výstava roku v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis)
▪ Stálá expozice Příběh města Českých Budějovic

⚜ Další doprovodný program

▪ Vystoupení středověké hudební skupiny Dei Gratia
▪ Historické mechanické hry zapsané do České knihy rekordů a kuriozit: Napětí, akce, emoce a radost z vítězství. To vše a mnohem více se skrývá v programu s nejdůmyslnějšími mechanickými hrami, které byly kdy člověkem vynalezeny (např. labyrint s tématem husitsko - křižáckých válek)
▪ Unikátní dělostřelecká show s miniaturními funkčními modely děl zapsaná do České knihy rekordů a kuriozit. (Batalion France Jabůrka aneb artilerie do kapsy). Show zahrnuje bitevní scény chronologicky řazené cca od husitského obléhání hradu Karlštejn až po Bitvu Tří Císařů u Slavkova.
▪ Divadlo potulného čajovníka - představení O železném Vlkovi
▪ Fotokoutek, výroba odznaků, malování na obličej a další program

👉 Detailní program a časový harmonogram akce bude doplňován na www.muzeumcb.cz a na našich sociálních sítích. Sledujte nás!

Map to Dukelská 1, České Budějovice, 37001

Doporučte tuto akci přátelům

< Zpět na výpis