Z Českých Budějovic kolem rybníků a za dobrým pivem

TOP výlet - jeden z doporučovaných výletů v Českých Budějovicích

Vydejte se s námi na kole za krásnou přírodou, unikátními památkami i dobrým pivem. To vše během jednoho cyklovýletu napříč malebnou jihočeskou krajinou v délce 24 km.

Náš výlet začíná v Českých Budějovicích, centru významných historických i kulturních památek. Za návštěvu jistě stojí náměstí Přemysla Otakara II., které je významné především svou rozlohou a tvarem, neboť vytváří čtverec o rozloze téměř 1 ha. Náměstí dominuje barokní Samsonova kašna, v jejímž středu vystupuje z vodní hladiny plastika čtyř atlantů podpírajících kruhovou mísu s plastikou představují biblického Samsona na lvu. Voda, která je spojená s kvalitním pivem, byla na náměstí přiváděna díky Vodárenské veži. Na této památce nedaleko se dozvíte o příběhu vody. Hned vedle kašny najdeme Bludný kámen. Koluje o něm pověra, že šlápnete-li na něj o půlnoci, zabloudíte a nenajdete cestu domů. Nepřehlédnutelná je Černá věž, jejíž kouzlo vynikne obzvláště z nadhledu. Černá věž vám totiž poskytne krásné výhledy do širokého okolí. Při stoupání nahoru po příkrých schodech si můžeme prohlédnout šest zvonů, z nichž některé jsou opředeny pověstmi. K návštěvě můžeme doporučit i gotickou katedrálu svatého Mikuláše a Piaristické náměstí, na němž lze obdivovat Solnici a dominikánský klášter s kostelem Obětování Panny Marie.

Po návštěvě centra jihočeské metropole se vydejte skrze město po CT č. 1100 přes Branišovský les do obce Branišov a poté pokračujte do obce Křenovice. Zastávku v těchto vesničkách můžete využít k odpočinku či občerstvení v místních hospůdkách. V Křenovicích se napojte na CT č. 1082, která vás povede kolem rybníků Vyšatov a Motovidlo a zhruba po pěti kilometrech přijedete do Nových Dvorů. Doporučujeme návštěvu minipivovaru Kněžínek, staročeského selského stavení z konce 19. století. Minipivovar Kněžínek se pyšní svým prvenstvím mezi českobudějovickými pivovary. Toto místo stojí za návštěvu nejen kvůli výbornému pivu, ale i proto, že se zde dozvíte mnoho z historie i současnosti pivovarnictví. Po návštěvě Nových Dvorů se vydejte po CT č. 1109 a CT č. 1108, jež lemují rybníky, zpět do Českých Budějovic, kde také trasa končí. Po cestě zpět budete míjet malebné Vrbenské rybníky, které jsou součástí přírodní rezervace. Uchvátí-li vás, vraťte se příště zpět a vydejte se na naučnou stezku Vrbenské rybníky.

Doporučte tuto restauraci přátelům

< Zpět na výpis