Vrbenské rybníky - Turistika pro všechny

V dojezdové vzdálenosti cca 6 km severozápadně od centra Českých Budějovic se nachází přírodní rezervace Vrbenské rybníky. Rezervace o rozloze 246 ha je unikátní bohatou faunou a flórou. 4 velké rybníky a rozsáhlé plochy přilehlých mokřadů a luk poskytují vynikající podmínky pro vodní ptactvo, k hnízdění, ale i jako místo pro zastávku na cestě do svých zimovišť. Faunu a floru můžete pozorovat z nové ptačí pozorovatelny. Přesnou polohu najdete zde 👉https://mapy.cz/s/luvubulela

Lokalita je zajímavá také výskytem velkého množství druhů motýlů, které nikde jinde v ČR nenalezneme. Naučná stezka o délce cca 4 km a 10 zastaveních, která nás po hrázích rybníků provede a přiblíží život místních živočichů a rostlin, je vhodná i pro vozíčkáře. Oblíbenou zastávkou k odpočinku pro pěší i cyklo výletníky nedaleko Vrbenských rybníků je areál minipivovaru. 

Milovníci přírody si nyní mohou při procházkách zahrát zábavnou a poučnou hru prostřednictvím aplikace Ptactvo Vrbenských rybníků. Uživatelsky intuitivní aplikace je ke stažení zdarma na Google Play, odkaz: https://1url.cz/HK0PBpro iOS zde.

Vrbenské rybníky pro vozíčkáře

Výchozí místo je u vjezdu do sociálního centra Arpida. Trasa je dlouhá 5.6 km, ale je možnost zkrátit okruh na 3km s celkovým převýšením 15m. Na trase jsou informační panely naučné stezky Po hrázi Vrbenských rybníků a  panely o KČT a centru Arpida. Na trase je vybudováno odpočinkové místo – sezení pro doprovod kde lze sledovat ptactvo nad vodní hladinou.Vedení trasy je vedeno převážně po zpevněných komunikacích s minimálním nebo žádným provozem. Část trasy vede po chodnících kolem silnice s běžným provozem. Povrch je písčito-oblázkový, zpevněný a po dešti se mohou vyskytovat kaluže. Trasa je určena pro všechny druhy vozíku s doprovodem. Partneři trasy jsou: Klub českých turistů, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a bankovnictví, Lesy ČR s.p., Arpida, centrum pro rehabilitaci Č.Budějovice. Realizaci provedla firma BO CO spol. s r.o. Ústí nad Orlicí. K uvedené trase byla vydána informační mapka se zákresem a popisem. V Českých Budějovicích je k dispozici na recepci KÚ Jihočeského kraje, na recepci Arpida, na IC města České Budějovice.

Doporučte tuto restauraci přátelům

< Zpět na výpis