Kleť

Kleť (1083,2 m n. m) – nejvyšší hora Blanského lesa s nejkrásnějším výhledem v Jižních Čechách. Je viditelná z dálky jako táhlý hřeben s typickou siluetou známé rozhledny a televizního vysílače. Každoročně ji navštíví tisíce turistů. Své jméno dala i celé turistické oblasti PodKletí. Na vrchol, kde se nachází nejstarší kamenná rozhledna v Čechách (postavena roku 1825), se dá dostat na kole, pěšky, anebo sedačkovou lanovkou z Krásetína. Z rozhledny je za příznivých povětrnostních podmínek nádherný výhled na velkou část jižních Čech a někdy i na zasněžené vrcholy Alp v Rakousku. Přírodní rezervací CHKO Blanský les Vás provede naučná stezka lesem a skalními hradbami kolem vrcholu hory (5 km). Horská chata s teplou kuchyní a možností příjemného posezení přímo u rozhledny nabízí ubytování hostelového typu. Pro milovníky adrenalinových sportů se nabízí možnost sjezdu na koloběžce třemi různými trasami s převýšením až 630 metrů (do Českého Krumlova, Zlaté Koruny nebo do Krásetína na parkoviště u lanovky). V letních měsících je pro návštěvníky otevřená observatoř, ve které se nachází největší čočkový dalekohled v ČR. Za dobrého počasí zhlédnete v rámci prohlídky i projekci slunečních skvrn.

Výšlap na Kleť je oblíbeným výletem z Budějc pro mnoho lidí. Dalo by se říci, že se jedná o určitou místní tradici skupiny obyvatel. Brzo ráno si "vyběhnout" pod lanovkou, občerstvit se na vrcholu a vydat se zase zpět. Variantou je i vypravit se na vrchol lanovkou.

Ke Kleti se dostanete autem, kde je parkoviště přímo pod lanovkou, nebo se vydejte vlakem na nějakou z blízkých vlakových zastávek – Holubov, Třísov či Plešovice.

Doporučte tuto restauraci přátelům

< Zpět na výpis