Do parků Českých Budějovic a na discgolf ve Stromovce

Pobýváte v Českých Budějovicích nebo v jejich blízkém okolí a zamýšlíte kam vyrazit na procházku? Možná hledáte prostředí, kde si budete moci zaběhat, zajezdit na inline bruslích či na kole, nebo prostor, kde si v klidu odpočinete a zabaví se třeba i vaše děti. Anebo vše dohromady. Přinášíme vám několik tipů na městské parky v Českých Budějovicích, které jsou oblíbenými místy k aktivnímu i pasivnímu odpočinku pod širým nebem.

Stromovka

Půvabnou relaxační zónou města je park Stromovka, místními zvaný také Dlouhá louka. Tento zelený poklad se nachází jen pár stovek metrů jihozápadně od centra na západním břehu Vltavy a svou rozlohou 68 ha je největším českobudějovickým parkem. Centrum města spojuje se Stromovkou cyklotrasa F. Park je protkaný sítí nezpevněných, ale i asfaltových stezek, které můžete využít k procházkám, výletům na kole i k inline bruslení. Mladší děti se mohou vydovádět na moderním hřišti s prolézačkami, skluzavkou, houpačkami a důmyslným herním systémem. Starší děti si zase mohou zahrát na asfaltových hřištích volejbal a basketbal. Hrává se tu také fotbal. Místním je velmi dobře znám rybník Bagr s ostrůvkem, na kterém se pořádají během roku různé menší akce. Pobavit se můžete i při discgolfu na 9 jamkovém hřišti. Pokud si však budete chtít jen tak vychutnávat okolní přírodu, posaďte se na některou z mnoha laviček, případně vezměte deku, posaďte se na ni do posekané trávy a uspořádejte rodinný piknik.

Přijďte si také do Stromovky vyzkoušet discgolf na 9 jamkovém hřišti – zábavnou pohybovou aktivitu pro každého bez ohledu na věk. Jedná se v podstatě o házení létajícím talířem. Ovšem na rozdíl od běžné situace, kdy si na louce mezi sebou hází dva nebo více lidí, je discgolf házení na předem určený cíl. Cílem hry je projít vytyčenou trasu s co nejmenším počtem hodů diskem. Více informací zde.

Sokolský ostrov

Velmi oblíbený městský ostrov s všestranným využitím a zároveň oáza klidu, to je Sokolský ostrov. Najdete jej v centru města u soutoku Malše a Vltavy. Park s výměrou 2,3 ha je ideálním místem k odpočinku nebo na malou procházku. Odpočívejte na lavičkách, anebo si rozprostřete deku na trávníku, vybalte piknikové koše, relaxujte a sluňte se. Na své si zde přijdou i vaše děti. Pro ně je tu připravené hřiště s mnoha netradičními prvky. Zaujme především svým originálním ztvárněním na hudební motiv, např. můstek s notovou osnovou nebo kyvadlové houpačky ve tvaru píšťalek. Na "Sokoláku", jak jej nazývají místní, najdete i plavecký stadion, letní plovárnu, sokolovnu, atletický stadion a tenisové hřiště. Díky zatravněným plochám i své poloze se na ostrově konají zvláště v letních měsících různé kulturní akce.

Na sadech

Absolvujete-li právě prohlídku historického centra a chcete si jej prohlédnout „ze všech stran“, vydejte se na procházku městským parkem Na sadech. Park vznikal již od počátku 19. stol., dnešní podobu získal v letech 1874-1879 a má rozlohu 3,5 ha. Byl vybudován mezi Mlýnskou stokou a posledním valem zbořených hradeb dle plánu schwarzenberského inspektora Rudolfa Váchy. Po svém dokončení byl tehdy celý park oplocen a na noc se zavíral. Z náměstí se do parku dostanete např. ulicí Krajinskou, U Černé věže, Kněžskou či Kanovnickou. Právě Kanovnická ulice Vás přivede do míst, kde park začíná (či končí, půjdete-li z opačné strany). V místě původně zvaném „Besední sad“ uvidíte pomník českobudějovického podnikatele a průmyslníka Vojtěcha Lanny (1805-1866) z r. 1897, za povšimnutí stojí také symbolické výjevy na reliéfech na jeho podstavci. Žádné dětské hřiště tu sice nenajdete, avšak prostředí plné zeleně a vzrostlých stromů můžete využít k posezení a odpočinku na jedné z mnoha laviček, třeba i okolo kamenné kašny s fontánou. Park nově zdobí i socha zakladatele města Přemysla Otakara II.

Navštívit také můžete:

Háječek – městský park na soutoku Malše a Vltavy, své zázemí zde má i letní kino a planetárium.

Malý jez – vyhledávaný park v klidné části města u řeky Malše s dětským hřištěm.

Na Dukelské – městský park vedoucí podél řeky Malše v blízkosti historického centra.

Park Čtyři Dvory – nově vybudovaný park o výměře 3 ha mezi sídlišti Máj, Šumava a Vltava. Poskytuje zázemí pro streetové aktivity, část je věnována také seniorům, kteří se zde mohou scházet a vyvíjet činnosti zaměřené hlavně na trénink fyzických sil. Mladí návštěvníci ocení především největší skatepark v jižních Čechách a další hřiště určená pro děti i dospělé, např. nášlapné dlaždice nebo flétny.

Doporučte tuto restauraci přátelům

< Zpět na výpis