Za památkami s průvodcem

TOP výlet - jeden z doporučovaných výletů v Českých Budějovicích

Prohlídky města zajišťuje Turistické informační centrum a jsou na objednávku. Primárně jsou orientovány na organizované skupiny osob (cena platí pro skupinu od 1 do 45 osob). Prohlídky jsou realizovány v exteriérech města a v ceně nejsou zahrnuty případné vstupy do objektů. 

Chystáte se za památkami do Českých Budějovic? Ukázku jedné z možných tras naleznete níže. 

Trasa: Náměstí Přemysla Otakara II. – Katedrála sv. Mikuláše/Černá věž – Piaristické náměstí – Rabenštejnská věž – Slepé rameno Malše – Železná panna – Biskupská ulice – Náměstí Přemysla Otakara II.

Klenotem Českých Budějovic je bezesporu historické jádro města s řadou cenných církevních a světských staveb. S gotickými, renesančními, ale zejména pak barokními domy a s unikátně zachovaným podloubím. Jeho centrem je náměstí Přemysla Otakara II., které patří k nejkrásnějším a svou rozlohou 1 ha také k největším v České republice. Na tomto místě také naši prohlídku započneme. Stačí se rozhlédnout kolem a nebudete vědět kam dřív. Jistě vás zaujme kašna, jež náměstí dominuje. Je to Samsonova kašna, v jejímž středu vystupuje hranolový sokl s chrliči, na němž stojí čtyři postavy atlantů podpírající kruhovou mísu s plastikou Samsona na lvu. Cestou k Samsonově kašně možná zakopnete o nějaký kámen. Ne však ledajaký. Je to tzv. Bludný kámen a označuje místo, kde se dříve konaly popravy spiklenců obviněných z vraždy rychtáře. Dejte však pozor, abyste ho nepřekročili po desáté hodině večer, neboť podle pověsti bude každý takový bloudit ulicemi města až do rána a nenajde cestu domů. Máte-li rádi umění, zaskočte na prohlídku Domu umění – galerie zaměřující se na současné umění a architekturu. Sídlí v jedné z historických budov ohraničující náměstí. Vaší pozornosti jistě neunikne slavný symbol města – Černá Věž. Dojděte až ke katedrále sv. Mikuláše, zdolejte 225 prudkých schodů a vychutnejte si jedinečný pohled na město a okolní kopce z výšky.

Od věže pak pokračujte Hroznovou ulicí k Masným krámům, budově vystavěné v renesančním slohu. Dnes zde funguje věhlasná restaurace stejného jména. Na rohu ulic Hroznová a Krajinská můžete vidět další historické domy jako např. Zátkův dům ze 16. století.

Hroznovou ulicí se dále dostanete na Piaristické náměstí, kde můžete obdivovat architektonické skvosty jako Kostel Obětování Panny Marie z r. 1265. Zvenčí můžete vidět žábu šplhající po zdi kostela. Říká se, že vyleze-li jednou až na střechu, nastane konec světa. Nemyslíte, že je už příliš vysoko? Kostel je spojen nově zrekonstruovanou gotickou křížovou chodbou s Dominikánským klášterem. Další významnou památkou je bývalá městská zbrojnice, která sloužila rovněž jako obilnice a solnice. Ty tři kamenné tváře, které na vás ze štítu koukají, patří zlodějům, kteří byli přistiženi při krádeži v kostele Obětování panny Marie a následně – právě o hlavu – zkráceni. Tedy alespoň pověst tak praví.

Z Piaristického náměstí se vydejte do České ulice, ještě předtím se však nezapomeňte ohlédnout po kamenné lebce a strčit prsty do jejích očních důlků. Prý to nosí štěstí. Pokračujte Českou ulicí, na jejímž konci zahněte doleva a narazíte na Rabenštejnskou věž, součást bývalého městského opevnění. Od věže se vydejte Panskou ulicí kolem zrekonstruovaného Předního a Zadního mlýna na nábřeží slepého ramene Malše. Přes řeku můžete vidět Sokolský ostrov se Sokolovnou, plovárnou a dalšími možnosti k odpočinku a sportu.

Pokračujte podél slepého ramene kolem části dochovaných městských hradeb a po chvilce chůze dojdete k hradební věži Železná panna. Ta získala svůj název na základě pověsti, podle níž tu byla mučírna s mučidlem připomínající objetí panny. V sousedství této věže je železný most, odkud můžete vidět soutok Malše s Vltavou a po levé straně park Háječek s budovou hvězdárny a planetária. Za mostem na Zátkově nábřeží se tyčí budova Justičního paláce a také dvě významné sochy – sv. Jana Nepomuckého a ochránkyně města, Panny Marie Budějovické. Od mostu pokračujte v trase Biskupskou ulicí, kde uvidíte Biskupskou rezidenci – sídlo biskupa a českobudějovické diecéze a po pár metrech se dostanete zpět na proslulé českobudějovické náměstí.

Doporučte tuto restauraci přátelům

< Zpět na výpis